Indul a III. Nemzeti VERSeny

A VERSeny elsődleges célja a hagyományos vers- és prózamondó találkozó mellett a klasszikus és kortárs költészet újszerű tolmácsolása, a költészet és a versmondás népszerűsítése, a magyar nyelv tisztaságának és sokszínűségének felvonultatása a költészet által, és a kulturális identitás erősítése.

 A verseny védnöke: Vidnyánszky Attila Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója. A zsűri állandó tagjai a Nemzeti Színház és a Magyar Versmondók Egyesületének művészei, szakemberei: Bakos-Kiss Gábor színművész, Kiss László rendező, Lutter Imre előadóművész, producer, Nagy-Kálózy Eszter színművész és Szabó László kommunikációs szakember, akikhez a döntőben újabb művészek csatlakoznak.

Lutter Imre, Vidnyánszky Attila, Kiss László, Nagy-Kálózy Eszter, Szabó László

A két társszervező 2016-ban hirdette meg első ízben a Nemzeti VERSenyt. Már akkor több mint 200 versenyző jelentkezett, és hasonlóan nagy arányban jelentkeztek 2017-ben is. A VERSenyt a közösségi oldalakon is hatalmas érdeklődés övezi. Itt ugyanis nem pusztán a versmondásban jeleskednek a résztvevők, de a versfilmek és versklipek révén a mozgóképes műfajban is megmutathatják kreativitásukat, tehetségüket. A döntős alkotások pedig soktízezres látogatottságot mutatnak. Idén is hasonló érdeklődésre számítanak a rendezők.

Bakos-Kiss Gábor értékel

2018 az első világháború befejezésének századik évfordulója, amelynek alkalmából a III. Nemzeti VERSeny döntő tematikája a Nagy Háborúval kapcsolatos költészetre épül, amellett, hogy a VERSeny a klasszikus és kortárs irodalom szabadon választott verseinek is teret ad.

A minden korosztály részére meghirdetett versenynek idén is három fordulója lesz. Minden nevező négy verssel jelentkezhet, ezek mindegyike magyar költő már megjelent költeménye kell, hogy legyen. A megjelölt versek közül egyet kell az első fordulóban vágatlan videón beküldeni. A továbbjutók egy általuk megnevezett másik verset dolgoznak fel, immár videoklip vagy rövidfilm formájában, majd az élő döntőbe bejutott versenyzők a Nemzeti Színházban lépnek fel két újabb versükkel. Ezen versek egyikének már a jelentkezéskor szükséges a Nagy Háborúhoz (első világháború) kapcsolódnia.

 

Segítségképp több szerző műveit ajánlják a szervezők: Ady Endre, Babits Mihály, Tersánszky Józsi Jenő, Szép Ernő, Juhász Gyula, Tóth Árpád, Kosztolányi Dezső, Illyés Gyula, Szabó Lőrinc, Zelk Zoltán, Tamási Áron és Gelléri Andor Endre neve is szerepel az ajánlottak között, de ez nem zárja ki más nívós költők verseit sem.

Döntősök 2017-ben
A két online fordulót követően a döntő a Nemzeti Színházban lesz. Mivel 1918. november 11-én írták alá a fegyverszünetet az antant és Németország képviselői, a III. Nemzeti VERSeny döntő hétvégéje az évforduló apropóján, az Emlékezés Napjához kapcsolódva, november 10-én és 11-én rendezik meg.

 

A legjobb előadók a komoly pénzjutalmak mellett értékes díjakban részesülnek, a Nagy Háborút felidéző versek valamelyikét videón megjelenítő versenyzők legjobbja pedig különdíjat kap.

I. díj: 100.000 Ft készpénz vagy azzal egyenértékű jutalom

II. díj: 75.000 Ft készpénz vagy azzal egyenértékű jutalom

III. díj: 50.000 Ft készpénz vagy azzal egyenértékű jutalom

Nevezési határidő: 2018. május 1.

 

Aki többet szeretne tudni, a www.vers.hu/nemzeti-verseny oldalon és a Nemzeti VERSeny facebook oldalán tájékozódhat, illetve a zsűri két tagja, Bakos-Kiss Gábor és Lutter Imre külön klipet készített a VERSeny iránt érdeklődőknek, amit a cikk elején láthatnak illetve megnézhetnek a Nemzeti VERSeny csatornáján: https://youtu.be/OG2Bvg-fZCY

 

A VERSeny hivatalos oldala (microsite):

Innen érhető el a 2018. évi aloldal


Nevezési határidő: 2018. május 1.